EPD dokumentum betonkeverékekhez: a Mapei új szolgáltatása
A Mapei új szolgáltatást indított a betongyártók számára, lehetővé téve számukra, hogy környezetvédelmi terméknyilatkozatokat (EPD, Enviromental Product Declaration) bocsáthassanak ki betonkeverékeik környezeti hatásainak igazolásához. Ez a szolgáltatás az innovatív technológiák, mint például a CUBE rendszer és az életciklus-elemzés (LCA, Life Cycle Assessment) módszerének alkalmazásával csökkenti a beton szén-dioxid-lábnyomát, miközben magas minőséget tart fenn.
Az EPD-vel (környezeti terméknyilatkozattal) rendelkező betonkeverékek egyértelmű, objektív és kézzelfogható bizonyítékai annak, hogy ügyfeleink elkötelezettek a fenntarthatóság mellett. Mivel ezeket a dokumentumokat a nemzetközileg elismert International EPD System adja ki, valódi bizonyítékai annak, hogy a beton gyártói ténylegesen hozzájárulnak az építőipar környezeti hatásainak csökkentéséhez.
Ez az elkötelezettség versenyelőnnyé is válhat. Az építőanyagok kiválasztásakor a projektek során egyre gyakrabban kell az építészeknek, mérnököknek és más tervezési szakértőknek igazolniuk, hogy egy adott betonkeverék használata miként járul hozzá az épület fenntarthatóságát tanúsító protokollokban előírt minősítések eléréséhez. Az EPD megléte jelentősen növelheti annak esélyét, hogy egy adott gyártót válasszanak beszállítónak ilyen projektekhez.
Hogyan szerezhet EPD-t egy ügyfél a betonkeverékéhez?
Az ügyfél felveszi a kapcsolatot a Mapei betonadalékszer szakértőivel, akik a keveréktervezés minden szakaszában támogatást nyújtanak annak érdekében, hogy csökkentsék a környezeti hatást. Miután a keverék teljesítményét és a specifikációknak való megfelelését ellenőrizték, a Mapei környezeti fenntarthatósági szakértői az életciklus-elemzés (LCA) módszerével tanulmányozzák a keveréket, értékelik annak környezeti hatását, majd közzéteszik az EPD-t.
Ez az elemzés lefedi az életciklus minden szakaszát: a nyersanyagok kitermelését, a gyártást, az elosztást, a felhasználást, valamint az életciklus végén történő ártalmatlanítást. A betonkeverékek esetében az LCA-tanulmányokat konkrét betonkeverékeken végzik, a folyamat minden lépésére vonatkozó adatok gyűjtésével.
Az LCA-tanulmányok lehetővé teszik nemcsak egy gyártott termék szénlábnyomának (az éghajlatváltozásért felelős üvegházhatású gázok kibocsátásának) számszerűsítését, hanem számos más hatását is, például az eutrofizációét, a fotokémiai szmogét és a nyersanyagkészletek kimerülését.
A Mapei évek óta elkötelezetten dolgozik azon, hogy termékei, gyártási folyamatai és működése fenntarthatóbbá váljanak, miközben garantálja a biztonságot mind az iparágban dolgozók, mind a végfelhasználók számára.
Ha érdeklődik a fenti téma iránt, vegye fel a kapcsolatot a Mapei betonadalékszer szakértőivel, akik támogatást nyújtanak azzal a céllal, hogy csökkentsék a környezeti hatást, kihasználva a Mapei innovatív technológiáinak, például a CUBE rendszer előnyeit.
A CUBE rendszer egy olyan integrált megoldás, amely segít kezelni az alacsony klinkertartalmú cementekkel és/vagy újrahasznosított adalékanyagokkal készített keverékek műszaki kihívásait, és különböző megoldásokat kínál a beton életciklusának minden fázisára: gyártás, szállítás és bedolgozás. A rendszer magában foglalja az új generációs folyósító adalékszerek és szilárdságnövelők szállítását, az azonnali technikai támogatást a gyártási folyamat minden szakaszában, valamint – egy speciális eszköz segítségével – a környezeti hatás kiszámítását. Így a CUBE rendszer lehetővé teszi a magas minőség biztosítását, miközben csökkenti a keverékek CO2-kibocsátását.