Cementipari hightech beruházás a fenntarthatóság jegyében
Közel 7 milliárd forintos környezetvédelmi modernizációba kezdett a DDC Váci Cementgyárában, amelynek célja a porkibocsátás minimális szintre csökkentése. A beruházás lépéseiről és a várható eredményekről Szilágyi Zsoltot, a projekt felelősét, egyben a DDC váci termelésvezetőjét kérdeztük.
Miért szükséges a Váci Cementgyár modernizációja, fejlesztése?
A jelenleg Vácott üzemelő V. számú kemence beüzemelése 25 évvel ezelőtt történt meg a kor legmagasabb színvonalú technológiájával. Azóta folyamatosan fejlesztettük és modernizáltuk a rendszert, így jelenleg is biztosított a fenntartható működés, az alacsony emisszió. Ugyanakkor nem elégszünk meg ennyivel, mindig az elérhető leginkább környezetbarát technológiát keressük. Hosszú távon gondolkozunk, ezért a modernizáció által már a jövőbeli legszigorúbb környezetvédelmi szabályozásoknak, kibocsátási elvárásoknak is meg fogunk felelni.
Technikailag mivel jár mindez?
Elkészítettük a részletes technológia terveket, amelyek szükségessé tették a 4. hőcserélő torony elbontását. Még az idén megkezdődik az alsó két ciklonfokozat cseréjéhez a helyszíni összeszerelés. A beruházás leglátványosabb eleme a jelenlegi hőcserélő torony elé épülő új, az eddiginél hosszabb kalcinátor. Ez egy függőleges csőszakasz, amelynek feladata az égéstérbe kerülő tüzelőanyag kiégéséhez szükséges tartózkodási idő biztosítása. Ezáltal elkerülhetők a ciklondugulások, amelyek az elektrofilteres rendszer kiesése esetén kiporzással járhatnak. Az elektrofilter helyére zsákos porszűrő rendszert építünk be, így a beremendi tapasztalataink alapján a jelenlegi alacsony porkibocsátás tovább fog minimalizálódni. Megépítjük a bypass rendszert, amely lehetővé teszi a hőcserélő rendszerben feltapadásokat okozó vegyületek kiválasztását. A kemence főhajtás cseréje pedig hozzásegít a jelenleginél magasabb szintű klinkertermeléshez.
Mi mivel helyettesíthető a cementiparban?
A cégfilozófiánk része a fenntarthatóság, amelyet nem csak a váci modernizáció képvisel, hanem kiterjed a gyártás minden fázisára. A cementgyártásban biztonságosan alkalmazható alternatív tüzelőanyagok használatával a környezetkárosító fosszilis tüzelőanyagok jelentős részét (szén, olaj, gáz) helyettesítjük. Emellett más iparágak melléktermékeit is hatékonyan alkalmazzuk, amelyek egyébként hulladékként végeznék. A félkész termék előállítás során a vasércet acélsalakkal váltjuk ki, amely az acélgyártás mellékterméke. A cement adalékanyagok esetében pernyét használunk, mint hidraulikus kiegészítő anyag. A pernye a széntüzelésű erőművek füstgázából képződő hamu, amely a cementgyártás során újrahasznosítható. A kohósalak ugyancsak az acélgyártás mellékterméke, melyet a szabványban meghatározott cementfajtákhoz adagolunk.
A Váci Cement eddigi, garantált minőségét befolyásolja-e a modernizáció?
Termékeink magas minőségét Vácott több mint 50 éves, Beremenden pedig a 100 évet is meghaladó tapasztalatunknak köszönhetjük. A Váci Gyárban előállított cementtermékek gyártásközi és végtermék ellenőrzésen mennek keresztül, a felhasználásra kerülő alapanyagokat komponensenként, a félkész- és késztermékeket a gyártás különböző fázisaiban ellenőrizzük. A jelenlegi magas termékminőséget a modernizálás, az elérhető legjobb technológia alkalmazása csak erősíteni fogja. Cementtermékeink 2015 tavaszától büszkén viselik a Magyar és a Hazai Termék védjegyeket, amely egyfajta garancia arra, hogy Magyarországon, kizárólag magyar munkaerővel, magyar alapanyagok felhasználásával készülnek. Nem is kérdés számunkra tehát, hogy továbbra is a megszokott magas színvonalú termékekkel lesz jelen a piacon a DDC.
A Duna-Dráva Cement Kft. mindig is nagy szerepet tulajdonított a környezetvédelemnek és a fenntartható fejlődésnek, a jelenleg folyamatban lévő beruházás pedig mindkét irányelvnek tökéletesen megfelel. A projektről részletesebben olvashatnak a DDC honlapján is: www.duna-drava.hu/modernizacio